Św. Joanna d’Arc

Joanna d’Arc (fr. Jeanne d’Arc), Dziewica Orleańska (ur. prawdopodobnie 6 stycznia 1412 w Domrémy-la-Pucelle, zm. 30 maja 1431 w Rouen) – francuska bohaterka narodowa, święta Kościoła katolickiego, patronka Francji. Podczas wojny stuletniej poprowadziła armię francuską do kilku ważnych zwycięstw twierdząc, że działa kierowana przez Boga. Pośrednio przyczyniła się do koronacji Karola VII. Została schwytana przez Burgundczyków i przekazana Anglikom, osądzona przez sąd kościelny i spalona na stosie w wieku 19 lat. 24 lata później papież Kalikst III dokonał rewizji decyzji sądu kościelnego. Uniewinnił ją i uznał za męczennicę. Została beatyfikowana w 1909 roku i kanonizowana w 1920.

Joanna twierdziła, że otrzymała widzenie od Boga, podczas którego dostała polecenie wydobycia ojczyzny spod panowania angielskiego w trakcie wojny stuletniej. Chcąc wypróbować jej prawdomówność, niekoronowany król Karol VII wysłał ją do oblężonego Orleanu. Po doprowadzeniu do zniesienia oblężenia miasta w ciągu zaledwie dziewięciu dni uzyskała powszechny szacunek i przezwyciężyła lekceważącą postawę weteranów. Kilka kolejnych zwycięstw doprowadziło do koronacji Karola VII w Reims i rozstrzygnęło spór o sukcesję tronu Francji.

(źródło Wikipedia)

Leelee Sobieski jako Joanna d`Arc w filmie z 1999 r.

Miecz Joanny d`Arc

Fragment procesu Joanny:

„Joanna: Gdy byłam w Tours lub Chinon, posłałam aby poszukać miecza który był w kościele Św. Katarzyny z Fierbois, za ołtarzem, i został tam odnaleziony, cały pokryty rdzą.

Inkwizytor: Skąd wiedziałaś że ten miecz tam był?

Joanna: Ten miecz był w ziemi, cały pordzewiały, i było na nim pięć krzyży, głosy mi o tym opowiedziały… Napisałam do przełożonych tego miejsca że jeśli mogą, to powinnam mieć ten miecz i oni mi go przysłali. Nie był zbyt głęboko pod ziemią za ołtarzem. Po znalezieniu miecza, prałat przetarł go i natychmiast rdza ustąpiła bez trudności. Okoliczny handlarz bronią przyszedł go obejrzeć i księża zamówili mi oprawę i ci z Tours także, wykonano dwie pochwy dla mnie: jedną z czerwonego aksamitu i drugą pozłacaną, a ja sama miałam inną zrobioną z mocnej skóry. Lecz gdy mnie złapano, nie miałam przy sobie tego miecza lecz inny. Zawsze nosiłam ten miecz, dopóki nie wycofałam się spod Saint Denis, po szturmie na Paryż.”

Niewiele wiadomo o wspomnianym, odnalezionym za ołtarzem, mieczu Joanny, prócz jej własnych słów. Posiadał pięć krzyży na sobie czy też ponad sobą i wiemy też z opisu że rdza łatwo dała się usunąć. Miecz nie był nigdzie indziej opisany i historycy od dawna zastanawiali się nad wymiarami, kształtem i typem tego miecza. Miecz miał pięć krzyży, co było dość popularnym motywem i często spotykanym we wcześniejszym okresie średniowiecza. Miecznicy często umieszczali tego typu znaki na głowniach już od XI wieku. Najbardziej jednak intrygująca jest historia o tym w jaki Joanna znalazła się w posiadaniu tego miecza. Zgodnie z jej słowami, „jej głosy” poinstruowały ją gdzie dokładnie znajduje się miecz, za ołtarzem w kościele Św. Katarzyny. Joanna bardzo czciła tą świętą, nie dziwi więc to że to właśnie w kościele pod jej wezwaniem miał spoczywać w oczekiwaniu miecz dedykowany Joannie. Fakt schowania go w ziemi za ołtarzem, nie jest czymś niezwykłym. To była normalna praktyka i często chowano tam miecze darowane przez rycerzy w kościołach jako podziękowanie po bitwach. Jedna z opowieści mówi, iż zakopał go w tajemnicy fundator kościoła Św. Katarzyny w Fierbois – Charles Martel, dziadek Karola, który powstrzymał inwazję muzułmanów w Europie. Wg legendy zakopał go tam aby czekał na kolejną osobę wskazaną przez Boga aby uratować Francję. Druga wersja legendy mówi że ofiarował go w tym kościele w podzięce za zwycięstwo pod Tours.

Joanna wspomina też o dwóch ozdobnych pochwach, które jej podarowano aby nosiły jej nadzwyczajny miecz. Jednak mówi też o własnej skórzanej i wytrzymałej zwykłej pochwie, co byłoby bardziej praktyczne podczas użycia w bitwie.

Miecz z Fiebrois nie  był jedynym mieczem Joanny. Miała też miecz podarowany w Vaucouleurs przez Sir Roberta de Baudricourt, i jeszcze jeden który zabrała burgundzkiemu żołnierzowi. Gdy sędziowie wypytywali ją o miecz z Fiebrois, nie chciała powiedzieć gdzie jest, gdyż nie chciała aby były jakieś relikwie materialne z nią związane i twierdziła że nie ma to związku ze sprawą.

Leelee Sobieski jako Joanna d`Arc w filmie z 1999 r.

Wiele osób zastanawia sprawa do czego Joanna używała miecza, jeśli nie do zabijania – skoro jak sama stwierdziła nigdy nie zabiła człowieka. Zarówno osobiste zeznania jak i słowa świadków mówią nam że używała go do wypędzania ladacznic z obozu wojska. Niektórzy twierdzą że pewne przesłanki mogą wskazywać iż miecz złamał się w trakcie jednej z takich obozowych bijatyk. Są to jednak jedne z wielu niepotwierdzonych oficjalnie opowieści. Wg słów księcia Alençon, miecz Joanny złamał się w Saint Denis, gdy okładała nim plecy jednej z prostytutek, prawdopodobnie po nieudanym ataku na Paryż. Joanna miała zresztą w zwyczaju takie zachowanie wobec prostytutek, o czym mówią liczne świadectwa. Najbardziej zawiedziony rzekomym złamaniem miecza był Karol VII, gdyż takie zniszczenie cudownej broni mogło było odebrane jako zły omen. Nie znamy losów pozostałych po tym mieczu odłamków.

Dodaj komentarz