Zakończenie konkursu Optimus Gladius…

W ubiegłorocznym konkursie Optimus Gladius – wykonanie rekonstrukcji / repliki miecza z muzeum w Szczecinie – konkurs trwał do końca lipca 2013 a wyniki miały być ogłoszone we wrześniu lub październiku… Jednak ich ogłoszenie okazało się niemożliwe…

W konkursie zadeklarowało swój udział 6 wykonawców:

Szymon Chlebowski
Bartosz Mochyła
Michał Pajda
Marcin Sobala
Łukasz Sowa
Andrzej Tomczyk

Miecz konkursowy jako jedyny wykonał i przysłał Łukasz Sowa – za co serdecznie dziękujemy. Natomiast Michał Pajda poinformował o rezygnacji z powodu poważnej awarii sprzętu. W związku z zaistniałą sytuacją – braku jakiejkolwiek rywalizacji oraz porównania jedynego miecza z innymi pracami – KONKURS ZAMKNIĘTO JAKO NIE ROZSTRZYGNIĘTY.

Konkurs Optimus Gladius miał za zadanie promować twórców – przede wszystkim tych rzetelnych, robiących miecze historycznie zgodne – ludzi o poważnym podejściu do tematu – nieważne amatorów czy profesjonalnych producentów. Być może więc samo podejście twórców do konkursu jest tu odzwierciedleniem ich stosunku do potencjalnego klienta – rozstrzygnijcie Państwo sami. Informacja o konkursie została wysłana do niemal 30 twórców broni białej w Polsce. Zgłosiło się sześciu… Miecz przysłał tylko jeden…

Kilka słów o nadesłanym mieczu Łukasza Sowy – które należą się jego wykonawcy. Miecz wykonany bardzo dobrze, zgodnie z wymiarami i charakterem miecza z muzeum. Szkoda że nie można było porównać go z pracami innych, co z pewnością pozwoliłoby wyłonić zwycięzcę – gdybyśmy mieli choćby drugi miecz konkursowy. Autor nadesłanego miecza wykonał całość zgodnie z zasadami konkursu, przysłał miecz w przewidzianym czasie i był z nim doskonały kontakt, w trakcie którego interesował się dokładnymi wymiarami i zdjęciami zabytku. Miecz jest jeszcze u mnie lecz zostanie odesłany uczestnikowi w stanie nienaruszonym, w związku z brakiem rozstrzygnięcia konkursu.

Przy tej okazji chciałbym też serdecznie podziękować jurorom i sponsorom za ich gotowość i życzliwość oraz pracownikom Muzeum Narodowego w Szczecinie i Muzeum Zamkowego w Malborku, za okazaną pomoc.

Maciej Kopciuch – główny organizator