Rekonstrukcja miecza długiego, Brescia

brescia1Ten wspaniały miecz z XVI wieku przechowywany jest dziś w miejscowości Brescia we Włoszech, w Museo Civico L. Mazzoli. W rekonstrukcji kierowałem się dążeniem do zgodności z oryginalnym mieczem – wymiary oraz kształty są więc bardzo zbliżone.

Miecz ma głownię w typie XVIa wg Oakeshott`a. Jest typowym mieczem długim, dostosowanym do walki obiema rękami. Ostry, spiczasty sztych mówi nam wiele o preferowanych technikach z użyciem tej broni.

Oczywiście wykonanie rekonstrukcji wymagało opracowania całego miecza za pomocą programów graficznych oraz 3D, czasem wykonanie pewnych elementów wymaga też zrobienia modeli z drewna lub tworzywa.

Rekonstrukcja ma 117cm i ma odwzorowane wszystkie znaki na głowni, które widnieją na oryginalnym mieczu. Waga 1550g jest zbliżona do wagi oryginału – tak jak wyważenie 10cm od jelca. Charakterystycznymi a zarazem trudnymi w realizacji b4elementami w tym mieczu są jelec o złożonej geometrii i głowica o wklęsłych powierzchniach. Heksagonalny przekrój głowni z delikatnie zaznaczoną ością, stanowi bardzo mocną konstrukcję o zredukowanej do niezbędnego minimum wadze głowni.

Ciekawym detalem rękojeści jest rodzaj karbowanego pierścienia, oddzielającego dłonie. W rekonstrukcji detal ten – który musiał być twardy – uformowałem za pomocą drewna oraz grubej skóry a całość jest dokładnie obłożona wierzchnią, cieńszą skóra. Rękojeść w tym mieczu ma niemalże okrągły przekrój, jest gripdość cienka – lecz bardzo wygodna. Jednolicie zwęża się w stronę masywnej głowicy o wadze 450g.

W mieczach z tego okresu i podobnych typów – rękojeść często jest tak wąska że krawędzie stalowego trzpienia nie są obłożone drewnem, lecz są zaraz pod skórą – często widać to w muzeach w mieczach z okresu XV-XVIw. we bs1których zachowały się drewniane okładziny. Z tego powodu niektóre z nich były czasem nitowane w sposób podobny do tasaków czy noży.

Znaki na głowni były inkrustowane złotym metalem – stopem miedzi, podobnym do mosiądzu lub brązu. W mojej replice są one grawerowane, bez wypełnienia. Głowica jest zakuta a nitowanie uformowane w ośmiobok, podobnie jak w oryginale.

Rekonstrukcja została wykonana w wersji ostrej, hartowanej – do cięć lub fechtunku.

sword_brescia_01

sword_brescia_04 sword_brescia_03 sword_brescia_02 sword_brescia_05