Miecz z Nysy

(wykorzystano fragmenty opisu ze strony Muzeum w Nysie)

Miecz przechowywany w Muzeum w Nysie to idealnie zachowany egzemplarz, pochodzący z przełomu XIII i XIV wieku. Egzemplarz miecza nyskiego wytworzony został prawdopodobnie na terenie Polski. Rękojeść miecza z drewnianą okładziną o powierzchni obciągniętej skórą, zakończona jest ściętą w ośmiobok (na kształt krzyża) głowicą z zaklepanym trzpieniem na zdobnej podkładce z brązu.

HISTORIA

Miecz jest przechowywany w Nysie od wielu pokoleń. Według dawnych przekazów przy użyciu tego właśnie miecza wykonano wyrok śmierci na księciu Opolskim Mikołaju II z rodu Piastów. To tragiczne zdarzenie miało miejsce na nyskim Rynku w 1497 roku. Miecz zaopatrzony jest w pochwę drewnianą obciągniętą skórą. Pochodzi ona prawdopodobnie z XVI wieku, jest więc znacznie młodsza od miecza, dla którego została wykonana. Pochwa, bogato zdobiona, wytłaczanym jest ornamentem o roślinno-wiciowych motywach. Należy podkreślić, że zachowane w idealnym stanie egzemplarze mieczy z okresu średniowiecza to wielka rzadkość w zbiorach polskich muzeów, co czyni zabytek nyski bardzo cennym i wyjątkowym eksponatem.

WYMIARY

całość 113,4cm
głownia 87cm
szer. głowni 5,8cm
jelec 20,7cm
szer. głowicy 5,3cm
wys. głowicy 5,2cm
grubość głowni 3cm od jelca 4,3mm
waga 1,775kg
środek ciężkości 9cm od jelca

ZNAKI

Na płazie głowni posiada dwa zdobne znaki: z jednej strony krzyż rozwidlony obwiedziony kołem, na stronie drugiej – litera „S” również obwiedziona kołem. Znaki ryte, wypełnione metalem koloru żółtego.

(materiał dostępny dzięki uprzejmości Muzeum w Nysie)

(autor fotografii – Kazimierz Staszków)

 

Dodaj komentarz