Miecz Św. Maurycego z Turynu

Zobacz też: Św. Maurycy patron rycerzy

HISTORIA

Miecz był pierwotnie w Skarbcu opactwa Św Maurycego w Valois (Szwajcaria). W 1591 Karol Emanuel I z Savoy przeniósł miecz wraz z połową kości Świętego Maurycego, do Kaplicy Królewskiej w Turynie. Od 1858, miecz jest wystawiony w Armeria Reale (Zbrojownia Królewska) w Turynie i ma numer inwentarzowy AR G 25. Jest w bardzo drobnym stanie zachowania – wygląda niemal jakby był wykuty wczoraj. Miecz jest datowany na połowę XIII wieku. W przeciwieństwie do swojego „imiennika” przechowywanego w Wiedniu, nie ma wątpliwości że jest to miecz typowo bojowy.

WYMIARY
Długość całkowita 1051mm
Długość głowni 916mm
Szerokość głowni 54mm
Waga 1330 gramów

RĘKOJEŚĆ
Żelazna głowica ma tzw kształt orzecha brazyliskiego. Uchwyt wykonany jest z drewna pokrytego cienką, brązową skórą, częściowo wysuszonej i zdartej w ciągu wieków. Jelec ma 195mm szerokości, jest lekko wygięty w dół, ze spłaszczonymi końcówkami.

GŁOWNIA
Ostrze posiada dość szerokie (1/3 szerokości ostrza), płytkie zbrocze. Na głowni znajduje się kilka znaków inkrustowane po obu stronach ostrza: H + H po jednej stronie i + H + po drugiej.

POCHWA
Zachowała się także pochwa, w dość dobrym stanie, co jest rzadkością. Jest to prosta pochwa, wykonana z dwóch listew drewnianych i pokryta vellum (bardzo cienka skóra cielęca). Jest szew w dół z jednej strony i co ciekawe nie na plecach. Istnieją resztki wyposażenia pasa w pobliżu ujścia pochwy, wykonane w stylu typowym dla XIII wieku. Pochwa zakończona jest żelaznym okuciem. Długość: 947mm. Waga: 285g.

Jednym z powodów tak dobrego stanu jest przechowanie w specjalnym skórzanym etui. Futerał ten jest wykonany z precyzyjnie dopasowanej i bogato zdobionej ciemnobrązowej skóry i gesso Duro (rodzaj tynku). Został wykonany w latach 1434/38, o czym świadczy styl uzbrojenia Świętego, przedstawionego na futerale. Inne dekoracje to herby Savoy, Piemont i Genui oraz napis po łacinie: O bone mauricii defende tui cor amici ut nunquam subici laqueis possit inimici.

DLACZEGO MIECZ ŚW. MAURYCEGO?
W przeciwieństwie do miecza w Wiedniu, w Turynie miecz przechowywano razem z relikwiami świętego. Możliwe, że ludzie w średniowieczu uważali że miecz posłużył do ścięcia głowy Świętemu.

Zobacz też: Św. Maurycy patron rycerzy

Dodaj komentarz