Miecz Henryka V

HISTORIA

W czasach Szekspira, były dwa proste sposoby, aby dowiedzieć się o historii narodowej: pójść do teatru i zobaczyć słynne zwycięstwa Anglii lub udać się do Opactwa Westminsterskiego, gdzie pośród grobów królewskich można pouczyć się na pomnikach zmarłych królów.
Jeśli się tak uczyniło to prawdopodobnie, jeden monarcha i jego bohaterskie czyny wyróżniały się pośród innych najbardziej – pełen angielskiej odwagi, fantazji i bohaterstwa „król wojownik” Henryk V („warrior king” Henry V).

W istocie, Henryk V, monarcha brytyjski z początku XV wieku, był nie tylko władcą, ale i znakomitym wojownikiem, który zaczął wojować już w wieku czternastu lat, kiedy starł się z walijczykami Owaina Glyndwra. Przez całe życie, Henryk V brał udział w wielu bitwach, w tym przeciwko Francuzom w wojnie stuletniej. Nie dziwi więc fakt wyboru bardzo praktycznej broni.

MIECZ

Miecz był przez wiele lat zaginiony, aby w końcu zostać znalezionym w skrzyni w Westminster Abby. Jest on prostym urządzeniem pozbawionym dekoracji, lecz którego forma jest ostatecznie bardzo funkcjonalna. Okucia są złocone, choć Oakeshott spekuluje, że stało się to w czasie pogrzebu Henryka V, a czerwony krzyż został pomalowany na plakietce wstawionej do głowicy. Dziś miecz znajduje się w Opactwie Westminsterskim w Londynie ( the Westminster Abby Collection).

Jego autentyczności raczej nikt nie zaprzecza i wszystko wskazuje że mamy do czynienia z żywą historią, z bronią która dosłownie zmieniła losy Europy w ręce jednego z najważniejszych jej monarchów. To bardzo cenny eksponat pod względem wartości historycznej a także jako prawdziwa broń używana z pewnością nie jeden raz na polu bitwy.

WYMIARY

Długość całkowita: 895mm

Dodaj komentarz