JAK KUPOWAĆ MIECZE?

Opracowanie Maciej Kopciuch

Jeśli chcemy zamówić lub kupić miecz, powinniśmy ustalić na początku kilka podstawowych spraw.

OKREŚLIĆ PRZEZNACZENIE MIECZA
Aby określić przeznaczenie miecza – do czego będzie on nam służył – musimy mieć na uwadze różnice konstrukcyjne i technologiczne. Ma to także bezpośredni wpływ na cenę a także na to czy miecz zamówimy u miecznika/kowala czy też skorzystamy z gotowej oferty producentów.
Miecz możemy zechcieć kupić jako:
– w pełni funkcjonalna replika konkretnego eksponatu muzealnego, kuty i hartowany, naostrzony miecz, wykonany tak jak dawniej gdy miecze robiono z myślą o realnej walce
– miecz do treningu fechtunku dawnego na podstawie traktatów
– miecz do walki turniejowej
– miecz przeznaczony specjalnie do treningu cięć i/lub pchnięć w obiekty
– nie przeznaczona do walki replika historyczna
– ozdoba na prezent lub na ścianę – imitacja miecza

Ustalenie przeznaczenia miecza określi także jego cechy wyglądu – miecze turniejowe będą nieco różnić się od np mieczy przeznaczonych do treningu fechtunku. Od przeznaczenia miecza zależeć będą także właściwości materiałów z jakich zostanie zrobiony – stal hartowana dla mieczy do walki czy stal zwykła dla ozdobnych imitacji.

OKREŚLIĆ TYP I OKRES MIECZA                                                                                       W zależności od tego co określimy w punkcie powyżej, należy także w miarę dokładnie ustalić jaki typ miecza nas interesuje, z jakiego kraju, z jakiego okresu. Przede wszystkim czy chcemy kupić miecz jednoręczny – przeważnie towarzyszący tarczy, czy też miecz długi trzymany oburącz. Zastanówmy się czy będzie to miecz wczesny, czy z dojrzałego średniowiecza. W tym celu przyjrzyjmy się typologiom, zdjęciom z muzeów i spróbujmy odnaleźć co nam najbardziej odpowiada. Nie polegajmy na opiniach obiegowych, rankingach czy ocenach, wydawanych często przez osoby niedoświadczone. Sami powinniśmy podejść do zakupu z odpowiednią wiedzą ponieważ są to nasze pieniądze.

OKREŚLIĆ BUDŻET
Już na początku prawdopodobnie wiemy ile jesteśmy przeznaczyć na miecz i trzeba mieć świadomość iż kwota ta będzie określać jakość miecza. Jeżeli mamy do dyspozycji poniżej 400zł, możemy liczyć jedynie na imitację miecza, chyba że uda nam się okazyjnie kupić miecz z drugiej ręki. Jeżeli dysponujemy około 450-600zł to z pewnością będzie to miecz wykonany mechanicznie, nie kuty, hartowany w sposób hurtowy, z małą dbałością o historyczność, nie gwarantujący wysokiej odporności przy należytej sprężystości – jeśli te cechy są przez nas pożądane. Osobiście preferuję zamawianie konkretnego miecza na podstawie mieczy z danej epoki. Ceny są wyższe i czas oczekiwania również, ale mamy  wówczas sposobność oceny zamówionego miecza. Powyżej 700zł możemy zacząć rozmawiać o pewnych wyższych standardach w naszym kraju w przypadku kupna mieczy. Jednakże pamiętajmy że każdy producent ma swoje ceny – jeśli miecz wykonuje się ręcznie i ma sprawdzoną jakość i właściwy wygląd – to cena idzie w górę i z tym się trzeba liczyć. Jeżeli miecz robiony jest mechanicznie, zajmie to mniej czasu i cena może być niższa. Powyżej 1.000zł możemy próbować pokusić się o wykonanie porządnego oręża, przy odpowiednim nastawieniu i wiedzy na temat tego co dokładnie chcemy i umiejętności porównania efektu zamówienia z tym czego oczekiwaliśmy. Im cena wyższa – tym nasza ocena powinna być bardziej wymagająca. Naprawdę dobry kuty miecz, ręcznie wykonany, prawidłowo zahartowany i zgodny z historycznymi wzorami może kosztować od ok. 1.200zł wzwyż – niektóre ceny dobrych mieczy (nawet produkowanych seryjnie) dochodzą do kilku tysięcy zł.

WYBRAĆ PRODUCENTA
Oferty różnych producentów różnią się znacznie między sobą. Spróbujmy dowiedzieć się czegoś więcej o danej osobie lub firmie – od ilu lat wykonują swoje wyroby, jakie mają doświadczenie. Ogólna orientacja w opiniach internetowych ma na pewno znaczenie – ale musimy podchodzić do tego sceptycznie. Najlepiej skontaktować się osobiście lub telefonicznie. Jeśli dany producent jest nieosiągalny, unika kontaktu, etc – to nie wydaje się to poważnym traktowaniem klienta i jest też niepewną lokatą kapitału. Efektem takiego podejścia jest prawie zawsze wiele problemów. Przy kontakcie bezpośrednim należy również dowiedzieć się kilku podstawowych spraw.                                                               – termin – powinien być określony na początku dokładnie i nie być przedłużany bez konsekwencji
– cena – jaka dokładnie jest cena zamówienia producent winien określić precyzyjnie po zapoznaniu się ze szczegółami zamówienia. podana cena nie ma prawa się zmieniać w trakcie. jeżeli wymagana jest zaliczka – to wymagajmy także jej pokwitowania wraz z pisemnym określeniem terminu i szczegółów zamówienia aby było gwarancją dla obu stron.
– jakość – zapoznajmy się z jakością wyrobów producenta, wypytajmy o proces produkcji, mamy do tego pełne prawo jako klient                                                                                      – gwarancja – dowiedzmy się czy producent daje gwarancję na swoje wyroby w przypadku użycia ich do walk lub treningu

ZAMÓWIENIE                                                                                                                            Choć w wielu przypadkach może to być trudne, jestem za spisywaniem umowy z producentem w przypadku zamawiania konkretnego miecza wykonywanego od podstaw na zamówienie. Powinno się określić jasno termin i cenę a także wszystkie szczegóły dot. miecza, za które będziemy płacić i wymagać ich uwzględnienia. Wielokrotnie klient otrzymuje wyrób różniący się od tego co zamawiał lub czeka wiele miesięcy dłużej niż określony na początku termin realizacji. Oczywiście sytuacje takie mogą się zdarzać, lecz winny mieć swoje konsekwencje – kontakt z producentem zawsze powinien być dobry. Gdy unika on kontaktu – jest to wyraźny sygnał że nie jest w porządku. Kupujący powinien mieć możliwość oceny zamówionego produktu i jego zgodności z oczekiwaniami. Powinna istnieć możliwość zwrotu w przypadku niezgodności – choć są to jedynie pobożne życzenia, ponieważ w przypadku braku umowy nie możemy wyegzekwować praktycznie niczego prócz obietnicy wykonania kolejnego egzemplarza i kolejnego czasu oczekiwania na niego – o ile w ogóle się to uda. Dlatego polegajmy na ludziach i firmach które dają wszelkiego rodzaju gwarancje, umowy i z którymi mamy przez cały czas dobry kontakt. Koniecznie przed wysłaniem wykonanego na zamówienie miecza musimy zobaczyć jego zdjęcia i je zaakceptować. Musimy także otrzymać potwierdzenie od producenta że wymiary, waga, wyważenie – zgadzają się z podanymi przez nas na początku.

Dodaj komentarz