Darksword Armory – wywiad

www.darksword-armory.com

Wywiad z Eyal`em Azerad`em przeprowadził Maciej Kopciuch.

Darksword Armory Inc. to firma z siedzibą w Kanadzie, produkująca od lat najwyższej jakości miecze, sztylety oraz inną broń średniowieczną a także zbroje oraz elementy ubioru treningowego do fechtunku. Firma współpracowała przy produkcjach filmowych oraz grach – m.in. Assassin`s Creed. Specjalizacja firmy to miecze przeznaczone do walki, wytwarzane w procesie produkcji zapewniającym wysoką odporność oraz zgodność z historycznymi wzorcami.
Właściciel firmy – Eyal Azerad, zgodził się na przeprowadzenie wywiadu prezentującego jego firmę.

Od jak dawna zajmuje się Pan wytwarzaniem mieczy i jak to wszystko się zaczęło?
Gdy Darkwsord Armory rozpoczęło swoją działalność w 1996 roku, nie robiliśmy jeszcze własnych mieczy.
Sprzedawaliśmy wówczas miecze ozdobne wykonane przez firmy Wilkinson, Marto oraz Martespa.
Gdy nasza działalność się rozwinęła, skontaktowałem się z lokalnymi kowalami, którzy mieli podobne do moich upodobania. Zaprzyjaźniłem się z niektórymi z nich i zaczęliśmy razem pracować.
Zaczęliśmy projektować i robić własne miecze – to właśnie wówczas Darksword Armory naprawdę zaczęło istnieć jako producent mieczy.Był to proces stopniowy, który wynikał poniekąd ze szczęśliwego przypadku – spotkania  odpowiednich ludzi w odpowiednim czasie.

Jak przebiega proces produkcji?
Podczas pracy miecznicy-kowale używają różnych metod, przechodząc przez te same etapy, gdy przychodzi do produkcji miecza. Jeżeli robisz prawdziwy bojowy miecz, po prostu nie możesz iść na skróty. Nie można pominąć kucia, odpuszczania czy hartowania.
Na etapie projektowania nowego miecza do naszej kolekcji, zastanawiamy się najpierw czy chcemy dodać do niej miecz jednoręczny czy dwuręczny, z jakiego okresu ma pochodzić. Gdy mamy to już określone, wybieramy typ ostrza. Jeśli chcemy dodać miecz wikingów lub nordycki do naszej kolekcji, rozważamy typ X lub XII dla przykładu. Wybór typu głowni ma wpływ na rodzaj głowicy i jelca jaki będziemy chcieli użyć, a to z kolei oparte jest na naszej decyzji czy chcemy mieć historyczny oręż czy inspirowany mieczami z epoki.
Jest więc z pewnością nierozerwalny związek z ostrzem a rodzajem rękojeści.
Gdy to wszystko jest już ustalone, oglądamy katalogi muzealne i z prywatnych zbiorów oraz nasze zdjęcia z różnych muzeów. W tym momencie podejmujemy ostateczną decyzję czy miecz będzie dokładnie wg wzoru historycznego czy też jedynie zainspirowany oryginałami. Możemy zrobić czysto historyczny oręż lub połączyć ze sobą elementy różnych mieczy i połączyć je ze sobą.
W tym momencie projekt jest już określony. Znamy dokładnie typ ostrza i elementów rękojeści z których będzie składał się miecz. Następnie, za pomocą programu komputerowego tworzymy rysunek prototypowy. Ten linearny projekt jest podobny do architektonicznego planu. Używamy rysunku technicznego w skali 1:1 podczas kucia prototypu. W zasadzie służy to jako „blue print” miecza.
Gdy tylko rysunek techniczny jest ukończony możemy przejśc do etapu kucia.
Zaczynamy od płaskownika ze stali wysokowęglowej 1060 i formujemy głownię na tradycyjnym kowadle i 20-tonowym młotem hydraulicznym. To jest proces nadawania pożądanego kształtu ostrza za pomocą „młotkowania”, doprowadzając do formy jaką znamy z projektu.
Następnie używamy szlifierki do wygładzania krawędzi, ogrzewamy ostrze w wysokiej temperaturze i schładzamy aby utwardzić stal. Gdy skończymy, ponownie rozgrzewamy ostrze w niższej temperaturze w celu tzw odpuszczenia. Proces ten odbywa się kilka razy w celu wzmocnienia ostrza.
To są główne etapy tworzenia miecza.

Czym różnią się współczesne metody produkcji mieczy od tych średniowiecznych?
Metody i etapy są całkiem podobne. Podstawowe etapy są takie same a mianowicie formowanie, odpuszczanie, wyżarzanie i hartowanie ostrza. Dziś jednak możemy korzystać z gotowych stopów wolnych od zanieczyszczeń. Oznacza to, że końcowym rezultatem jest lepsza jakość, pod warunkiem że ostrze podda się odpowiedniej obróbce cieplnej i odpuszczaniu.
Można jednak powiedzieć że kucie było w średniowieczu wyczerpującym doświadczeniem. Współcześni kowale używają elektronarzędzi, młotów hydraulicznych, kół polerskich, szlifierek i pasów szlifierskich.
W średniowieczu kowal musiał to wszystko robić ręcznie, co samo w sobie jest trudnym zadaniem.

Co uważa Pan za swoje największe osiągnięcie w dziedzinie wytwarzania mieczy?
Nasze największe osiągnięcie to nasza zdolność do wytwarzania jednych z najbardziej wytrzymałych i odpornych mieczy bojowych na rynku. Przez lata setki klientów napisało recenzje naszych mieczy, np na serwisie YouTube:
http://www.youtube.com/watch?v=QftXf2I6pE0&playnext=1list=PL430E33FDBEBEA69F&feature=results_main
http://www.youtube.com/watch?v=7BM_s-u3Oi0

Czy ma Pan ulubiony typ miecza lub okres w którym powstawały?
Są dwa takie typy które preferuję – typ X z X i XI wieku i typ XVIII mieczy z XV i XVI stulecia.
W obu tych okresach produkowano jedne z najpiękniejszych i najinteligentniej zaprojektowanych mieczy. Ciekawe jest to że te dwa typy są zupełnie inaczej zaprojektowane – nie tylko pod względem estetycznym ale także funkcjonalnym.
Typ X to miecze eleganckie w swej prostocie, niemal minimalistyczne. Szerokie głownie tego typu są przeznaczone do potężnych cięć, efektywnie przecinając wszystko co stanie im na drodze.
Typ XVIII – w przeciwieństwie – mają bogatą stylistykę form z wyrafinowaną linią. Przeznaczone były do przebijania się przez zbroję płytową późnego średniowiecza. Tak jak gotyckie zbroje, miecze tego okresu są wspaniałe. Podczas okresu gotyku jesteśmy świadkami renesansu w sztuce, który nie przejawiał się tylko w architekturze tego okresu, lecz również pozostawia swoje odzwierciedlenie w twórczości płatnerskiej XV i XVI wieku. Artystyczny trend jest widoczny nie tylko jednak w zbrojach tego okresu, ale i w bogactwie detali na jelcach i głowicach ery gotyku. Myślę że to dziedzictwo stylu jest widoczne potem w zdobnictwie renesansu. Prace stworzone przez rodzinę Negroli, szczególnie przez Filippo Negroli, są tylko jednym z przykładów.

Co szczególnie wg Pan wyróżnia Pańskie wyroby?
Dwie rzeczy. Po pierwsze fakt że nasze miecze są naprawdę, naprawdę mocne. Zdobyliśmy wspaniałą reputację jako producent najlepszych i najbardziej wytrzymałych mieczy na rynku. Po drugie nasze miecze są w całości wykonywane w naszej firmie w Kanadzie, przy użyciu tradycyjnych technik.

Jakie ma Pan wrażenia na temat serwisu internetowego który tworzymy?
Piękna strona, bardzo profesjonalna i przejrzysta. Wspaniałe fotografie. Ładny baner główny. Strona wygląda bardzo poważnie. Podoba mi się jak pokazano poszczególne typologie w menu po lewej. Jedynym życzeniem pozostaje wersja angielska, którą z wielką chęcią bym poczytał.
(wersja angielska strony będzie dostępna w przyszłym roku – przyp. redakcji)

Co chciałby Pan przekazać wszystkim miłośnikom mieczy średniowiecznych?
Zobaczmy się na Bitwie Narodów 2013! Przyłączcie się do wielkiej społeczności rekonstrukcji historycznych!

Dodaj komentarz